Reklamları Kapat!

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Başvurular Devam Ediyor | HD |

0
Istediginiz Film ve ya Dizi haberleri iin yorumlar kismina yaziniz.

Haber Bilgileri 5 ay önce eklendi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilk kez düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular devam ediyor.

Hem ülkemizin hem de diasporaların ve diaspora topluluklarının, bulundukları ülkelerin sanat hayatına yeni bir bakış açısı getirilmesi amacıyla düzenlenecek festival, 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverleri ağırlayacak. Festivale 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olan kısa filmler 30 Temmuz 2021 tarihine dek başvuru yapabilecek.

20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabileceği festivalde iki farklı yarışma kategorisi bulunuyor. Türkçe haricindeki bir dilde çekilen diaspora temalı filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak.

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa film başvurularının kabul edileceği festivale; kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımlar beklenmektedir.

Kaynak : BeyazPerde

Yorum Ekle
İsim
E-Mail

Filmden Bir Sahne ile İlgili Bilgi Verecekseniz İşaretleyiniz
Sitemizde şuan toplam 118 film, 0 dizi, 11 haber bulunmaktadır.